Friday, September 09, 2022

'The Fairly OddParents: Fairly Odder' Currently Unavailable With Czech Dub In Central and Eastern Europe

Nickelodeon premiered The Fairly OddParents: Fairly Odder, the live-action revival of the network's beloved The Fairly OddParents animated series, in Central and Eastern Europe (CEE) on Monday 5th September 2022, however, due to a delay, the series is currently being broadcast in English in the Czech Republic and Slovakia.


The production of the Czech dubbing for the show has been delayed due to COVID-19 and, combined with the launch of new streaming services in the region, dubbing studios are currently overwhelmed with client orders for local dubbing production.

As Nickelodeon channels in Central and Eastern Europe share pan-regional feeds, Nickelodeon can't take the scheduled show off the air, as it would affect broadcasts in other countries

There are currently two different Nickelodeon feeds available in the Czech Republic and Slovakia - Nickelodeon Commercial Full and Nickelodeon Global - and which channel a viewer receives is dependent on which version a operator offers its customers.

The Fairly OddParents: Fairly Odder currently airs at 18:20 on the Nick Commercial Full feed and at 13:10 on Nick Global.

 From Parabola.cz:

Nickelodeon vysílá pořad v angličtině, lokalizace chybí

Jeden z pořadů na dětské televizi Nickelodeon se nyní vysílá na českém a slovenském trhu bez českého dabingu, který je jinak dostupný u všech titulů na této stanici. Program Nickelodeon provozuje společnost Paramount Global.

Nickelodeon aktuálně nemůže divákům v České republice a na Slovensku nabídnout s českým dabingem titul "Kouzelní Kmotříčci" (The Fairly Odd Parents: Fairly Odder). Místo české lokalizace je divákům nabídnut anglický zvuk. Výroba českého dabingu k uvedenému pořadu byla opožděna v souvislosti s COVID-19 a v kombinaci se spuštěním nových streamovacích služeb. Dabingová studia jsou nyní zahlcena objednávkami klientů na výrobu místního dabingu.

Provozovatel nemůže uvedený pořad na stanici Nickelodeon stáhnout z vysílání. Feed televizního programu Nickelodeon je společný pro řadu dalších zemí a vyřazení titulu by tedy ovlivnilo vysílání i na dalších trzích.

Titul "Kouzelní Kmotříčci" vysílá Nickelodeon od 5. do 21.9.2022. Nickelodeon vysílá v češtině ve dvou mutacích - v Commercial Full a Global. Pořad se vysílá na feedu Commercial Full v 18:20 hodin a na stanici Nickelodeon Global ve 13:10 hodin. Záleží tedy jakou verzi nabízí daný operátor svým zákazníkům.

###

More Nick: Comcast and Paramount Global Announce 'SkyShowtime,' a New Streaming Service to Launch in Select European Markets!

Originally published: September 09, 2022.

Follow NickALive! on Twitter, RedditInstagramFacebookGoogle NewsTumblrvia RSS and more for the latest Nickelodeon Europe and The Fairly OddParents: Fairly Odder News and Highlights!

No comments:

Post a Comment

Have your say by leaving a comment below! NickALive! welcomes friendly and respectful comments. Please familiarize with the blog's Comment Policy before commenting. All new comments are moderated and won't appear straight away.